Кога еднаш ќе подготвите компир на овој начин, ќе го правите секогаш… СОСТОЈКИ:   маслиново масло 1,5 кг млад компир две или три чешниња лук две суви лути пиперки 100 гр сланина Пекабеско четири јајца мајчина душица, босилек сол, бибер…

Брз и вкусен ручек… СОСТОЈКИ:   150 – 200 гр пилешко бело месо 1 кромид 1 јајце сол, бибер, мелен црвен пипер, лук, магдонос масло 3-4 компири 1 чаша сок од домати НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:   Пилешкото исечете го на…

Вкусен ручек од пилешко во сос од кромид. СОСТОЈКИ:   2 главици кромид 3 пилешки гради 2 шолји говедска супа 100 гр рендан кашкавал 1/3 чаша маслиново масло 2 лажици брашно 2 лажички балсамико оцет 1/2 лажичка мајчина душица 1/2…

Бананите се богати со калциум, калиум и магнезиум. Поради високото количество на растителни влакна, тие го помагаат варењето на храната. Бананите дури може да го подобрат вашето расположение затоа што содржат есенцијална аминокиселина наречена триптофан. Високото количество на шеќери дава…

Брзиот, но и хранлив појадок е многу битен затоа што е важно како го започнувате денот. Нема да погрешите со овој отворен сендвич. Авокадото е одличен извор на витамините Е и Ц и е богат со незаситени масти. Заради високото…

Bundt тортата може да биде омилен семеен доручек за викенди. Bundt тортата потсетува на поедноставни, посреќни времиња и на вкусот и мирисот на бабиното готвење од нашето детство. Време е да дознаеме: печењето на bundt торта не е научна фантастика.…

Ако сте алергични на глутен, ако сте на диета, или едноставно сакате да се храните здраво, добро е да се запрашате и да размислите какви закуски јадете. На пример, какво брашно користите. Дали знаевте, на пример, дека бананите се совршена…

1. Млекото се става да врие со 250гр. шеќер, 1 ванила и 100гр чоколадо за готвење. 2. Посебно маргаринот да омекне па се меша со 6 лажици брашно и 2 лажици какао. Откако убаво ке се измеша се додава полека…

Брза, лесна и вкусна торта која сигурна сум дека многу ќе ви се допадне. 1. Го раствораме најпрво кафето. Во подлабок сад ги ставаме брашното, шеќерот, прашокот за пециво и какаото и убаво ги промешуваме. Потоа ги додаваме и течните…