Новости

Секое време си носи предизвици кои се надминуваат со носење на храбри одлуки

Секое време си носи предизвици кои се надминуваат со носење на храбри одлуки

dir1

 Жито маркети минатата недела одбележа 25 години постоење. Според генералниот директор Далибор Ѓошевски, јасната визија, поставената цел и одлучноста да се исполни зацртаното ги доведоа до таму каде што се денес.

БИ: Жито Маркети минатата недела одбележа 25 години постоење. Каков беше патот што го изодевте до сега? Која е Вашата формула за успех?

На патот до 25-те години постоење во создавањето на Жито маркети во она што е денес имаше многу предизвици, што ве тераат да се преиспитате за тоа што го правите, имаше и препреки кои што ве стимулираат да бидете побрзи, подобри и порешителни за да стигнете до целта. Тоа што создавате нешто заеднички со семејството ве полни со ентузијазам, но и со сигурност дека секогаш ја имате поддршката на блискиот, дека ако вие згрешите има кој да ве поправи. Почетокот на Жито маркети ни беше во недефинирани пазарни услови. Се соочуваме со стереотипни потрошувачки навики што требаше да ги измениме и со пазар во транзиција чија промена требаше да ја предизвикаме. Сето тоа од денешен аспект изгледа тешко или во извесна смисла невозможно, но во тој момент не размислувате за препреките, туку размислувате за тоа како да ја постигнете целта.

Времињата се неспоредливи, сето она што се случуваше на почетокот со она што денес се случува во полето во кое работиме, со таа забелешка што и тогаш и денес останува посветеноста на основната задача која е во насока на создавање на што поголем број лојални купувачи, преку врвен квалитет на производите, достапни цени и љубезна услуга.

Така, јасната визија, поставената цел и одлучноста да се исполни зацртаното не доведоа каде што сме денес. Тоа е формулата по која ние се движиме и за која што можам да кажам дека е формулата за нашиот успех.

БИ: Какви квалификации треба да поседува еден вработен во Жито маркети?

Жито маркети е компанија што е изградена врз семејни вредности, тие се инкорпорирани во самите темели на фирмата. Моите родители го создадоа и изградија Жито Маркети врз цврсти морални и етички убедувања, истите ги пренесоа на нас и токму тие односи, довербата, почитта и взаемното помагање е нешто што и денес се применува во сите 32 Жито маркети. Тоа е нешто што сакаме и се трудиме да го почувствуваат и нашите купувачи, пријателска атмосфера, услужливост, компетентност. Затоа пред се тоа го бараме од нашите вработени, да бидат пријатни, љубезни и услужливи, да асистираат и да им помагаат на купувачите, искуство што ќе ги натера да посакаат да се вратат повторно. Мислам дека потрошувачите добро ги препознаваат и ги ценат овие особини на нашите вработени и на истото одговараат со доверба и лојалност кон брендот. Тоа е она што не прави посебни и поинакви од останатите.

БИ: На клиентите им нудите акции со собирање на купони и добивање на одредени производи. Колку е исплатлив овој начин на работа и колку со ваквите акции се зголемува бројот на потрошувачи?

Наша политика на работа е постојано да имаме некоја нова промоција, акциска продажба, наградни игри, односно на купувањето да му дадеме дополнителна вредност. Сето тоа придонесува потрошувачите да ги препознаат заложбите на Жито маркети за услужливоста кон своите купувачи и на тоа одговараат со поголема лојалност и доверба. Денешниот потрошувач, купувач има свои ставови и убедувања, сака да се чувствува пријатно и слободно при купувањето, но исто така сака и поголема вредност за средствата што ги дава. Пријатното чувство и позитивното искуство од првото влегување во комбинација со дополнителната вредност што ја добива за своите средства ќе го направат да се врати повторно и повторно. Токму овој начин на работа, идеологијата како и водењето грижа за сите свои потрошувачи и нивните потреби и барања, придонело да стигнеме до 25 години успешно позиционирање на пазарот.

БИ: Колку кризата влијаеше на потрошувачката? Освен кризата, тука е и конкуренцијата…

Секое време си носи предизвици пред кои сме исправени и кои можат да се надминат само со внимателно пресметан ризик и преку носење на храбри одлуки во тешки времиња. Понекогаш е потребно доволно да го владеете пазарот и познавате поднебјето каде што работите со оглед на различните приоритети кои ги имаат нашите кушувачи во различните општини каде што сме присутни за да можете да успеете, а понекогаш потребно е сами да процените кој производ, која акција во кој маркет може да даде подобри резултати.

Секако на целокупната приказна се надоврзува и конкуренцијата која доколку е поставена на исти стартни основи како нас што значи е лојална и квалитетна и како таква е неопходна за поттикнување на развојот. Секој субјект на пазарот е потенцијална конкуренција. Здрава и силна конкуренција е само плус за крајниот купувач за кој сите ние применувајќи различни активности се бориме да стане наш лојален купувач.

БИ: Како ја оценувате македонската бизнис клима?

За тековната бизнис клима би рекол дека станува многу компетитивна, натпреварувачка, растечка со тенденција за ширење. Гледам како постојано пазарот метаморфозира, се менува, а сето тоа е резултат на појавата на нови субјекти, услуги и производи. Секојдневно читам за тоа како компании работат на извозот и презентацијата на своите производи, за некои тоа се мали чекори, но многу значајни. И мислам дека тоа е насоката во која секој треба да се движи и да работи на тоа.

БИ: Кое е Вашето мото во работата и какви се Вашите планови за во иднина?

Мотото на кое секојдневно се придржуваме е да понудиме беспрекорна услуга, пристапни цени и квалитет и иновација во секој поглед, да бидеме поинакви, различни, уникатни. Врз тоа се базираат и нашите планови и уште задачата да го прошириме Жито и да го направиме подостапен маркет на што е можно поголем број граѓани. Тоа значи да работиме на ширење на мрежата и отворање на нови работни места. Тоа може да се постигне само со посветена работа. Исто така, ќе останеме доследни и на досегашната практика, давање на дополнителна вредност на купеното, односно изнаоѓање на нови начини за истото. Сигурен сум дека со придржување кон зацртаните планови ќе успееме и ќе се искачиме ниво погоре.

 

Извор:  www.bi.mk

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosokeonhacaiketquabongdalichthidau7m.newskqbdtysokeobongdabongdalufutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩa开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育乐鱼体育亚新体育亚新体育亚新体育爱游戏爱游戏爱游戏华体会华体会华体会IM体育IM体育沙巴体育沙巴体育PM体育PM体育AG尊龙AG尊龙AG尊龙AG百家乐AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人<AG真人<皇冠体育皇冠体育PG电子PG电子万博体育万博体育KOK体育KOK体育欧宝体育江南体育江南体育江南体育半岛体育半岛体育半岛体育凯发娱乐凯发娱乐杏彩体育杏彩体育杏彩体育FB体育PM真人PM真人<米乐娱乐米乐娱乐天博体育天博体育开元棋牌开元棋牌j9九游会j9九游会开云体育AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88