Торта со кафе

coko

Брза, лесна и вкусна торта која сигурна сум дека многу ќе ви се допадне.
1. Го раствораме најпрво кафето. Во подлабок сад ги ставаме брашното, шеќерот, прашокот за пециво и какаото и убаво ги промешуваме. Потоа ги додаваме и течните состојки и уште еднаш ги мешаме додека не добиеме хомогена смеса. Вака добиената смеса ја ставаме во тава, и печеме околу 20-25 минути на 200 степени, секако во претходно загреана рерна.
2. Откако е готова ја оставаме да се олади, а во меѓувреме ја правиме глазурата. Во тенџере на оган го ставаме млекото и чоколадото и мешаме постепено додека не се измешаат. Малку ја оставаме да се олади, и ја ставаме глазурата на претходно изладената торта. Оставаме некаде пола час да се впие убаво и уживаме во прекрасниот вкус.

Состојки
  1. 200 гр брашно
  2. 150 гр шеќер
  3. 1 филџан растворено инстант кафе ( малку појако за поинтезивен мирис )
  4. 2 супени лажици какао
  5. 250 мк вода
  6. 50 мл масло
  7. 1 кесичка прашак за пециво
  8. Чоколадна глазура
  9. 100 гр чоколада за готвење
  10. 100 мл млеко

Коментари

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Слично:

Следете не :

Видео на неделата