Мини ролати со кокос

мини-ролат-со-кокос

Мини кокос ролати превкусни и лесни за подготовка.
1. Прво го правиме бисквитот, јајцата ги матиме со шеќерпт и ванилата па ги додаваме млекото и маслото. На крај го додаваме брашното со печивото и убаво мешаме. Смесата ја ставаме во плех од шпорет обложен со хартија за печење и печеме на 180 степени околу 8 минути.
2. Фил- Павлаката ја ставаме во сад на оган и кога ќе дојде до пред вриење ги додаваме чоколадото и путерот. Оставаме да се олади.
3. Печениот бисквит го мачкаме со оладениот фил и по должина го сечеме на пет ленти. Потоа секоја лента ја сечеме на четири еднакви делови и од секој дел виткаме мини ролат. Секој ролат го преливаме со чоколадниот прелив кој го подготвуваме така што сите состојки ги ставаме во сад на оган и со постојано мешање чекаме да се соединат.Оставаме малку да олади па внатре во преливот го ставаме секој ролат.
Ролатите обилно ги валкаме во кокос.
На здравје!

Состојки
 1. 3 јајца
 2. 100 гр шеќер
 3. 1 кесичка ванилин шеќер
 4. 2 лажици млеко
 5. 1 лажица масло
 6. 100 гр брашно
 7. 1 кесичка прашок за печиво
 8. Фил
 9. 100 мл слатка павлака
 10. 150 гр темно чоколадо
 11. 100 гр путер
 12. Прелив
 13. 200мл млеко
 14. 200 гр темно чоколадо
 15. 2 лажици шеќер
 16. 150 гр путер
 17. кокос за валкање на ролатите

Коментари

Слично:

Следете не :

Видео на неделата